Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 1609 komentarzy

Koło Lucyfera

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zataczamy koło - ludzie i czasy się nie zmieniają , zmieniają się tylko dekoracje.

 W roku 1905 ksiądz Królikowski, pod którego opieką znajdował się kościół w moich rodzinnych Gilowicach , zanotował w kronice parafialnej:

„ Od kilkunastu lat znaczna część ludności naszego kraju wyjeżdża co roku za granicę( po największej części do Prus) do robót polowych, tj. koło uprawy gruntów i przy zbiorach. Z Galicyi wyjeżdża przeszło 300 tysięcy. Wyjeżdżają wiosną, a wracają w jesieni lub nawet w zimie przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Największą część tych wychodźców stanowi młodzież, tj, chłopcy i dziewczęta . I z tutejszej parafii, tj z Gilowic wyjeżdża corocznie około 400 ludzi do Prus i Niemiec.

Z tego wychodźstwa wynika bardzo wiele złego dla naszego ludu, a zwłaszcza dla naszej młodzieży. Wprawdzie mają tam zarobek dosyć dobry, bo chłopcy i dziewczęta zarabiają od 35 do 45 ct. Dziennie i którzy są oszczędni przyniosą trochę grosza do domu, wielu jednak jest takich , którzy nic nie przyniosą, gdyż wszystko co zarobią przepuszczają i nawet na powrót do domu nie mają. Praca tam ciężka od świtu do wieczora z jednogodzinną przerwą w południe na obiad, stąd wielu to przypłaca zdrowiem a częstokroć doznają złego obchodzenia się ze strony pruskich dozorców. Dalej przyswajają sobie wyrazy niemieckie, których już potem ciągle w mowie używają , a natomiast odwykają lub zapominają polskich wyrazów i w ten sposób piękną mowę ojczystą okropnie szpecą i psują. Doszło już do tego że zamiast swoje imiona , wymawiają po niemiecku, jak np. Albert, Frantz, Johan, Andryjas ,- a nawet podpisują się po niemiecku.

Największe jednak szkody dla młodzieży z wychodźctwa do Prus wynikają pod względem moralnym. Tam się bowiem młodzież pozostawiona sama sobie bez opieki , rozpija, oddaje rozpuście i życiu niemoralnemu, a najgorsi pod tym względem są tamtejsi ludzie tj. Prusacy, którzy czyhają na polskie dziewczęta aby je uwieść. Dziewczęta wracają w stanie brzemiennym lub z dziećmi. W tym roku aż 17 nieślubnych dzieci jest w metryce urodzonych, zapisanych, a oprócz tego są takie , które w tutejszych metrykach nie są zapisane , gdyż w Prusach się urodziły i tam zostały ochrzczone.

Smutne to nadzwyczaj stosunki. Ludność się pomnaża a nie mają w swoim kraju wyżywienia, zarobku, musi emigrować za zarobkiem do obcych krajów.Wielu również wyjeżdża do Ameryki. Rząd Austriacki niewiele dba o ludność , lecz popiera tylko Niemców i Żydów, którzy się w naszym kraju bogacą i coraz większe wpływy zyskują i potęgę, podczas gdy ludność w coraz większą popada nędzę i biedę. Prusacy wykupują ziemię , dobra , lasy i tereny kopalne. W powiecie krakowskim i chrzanowskim nabyli już Prusacy czwartą część z ogólnej liczby terenów ( wyłączności ) kopalnych „

Warto dzisiaj , szczególnie dzisiaj zastanowić się nad tymi smutnymi refleksjami księdza patrioty i wizjonera , jakim był ks. Królikowski.

KOMENTARZE

 • Autor, jak zwykle w świetnej formie 5*
  Pisz jak najczęściej

  pzdr
 • ? Autor
  masz rację,moim zdaniem jesteś ksiundzem..

  Kilka tysięcy pasożytów utrzymywanych przez Polaków..

  Nie mając rodziny, a mając gosposię, mogę dyskutować o filozofii, biblii i wyższości źródeł termalnych polskich nad czeskimi..

  Nie masz nawet pojęcia, że żydowski Jeshua jest Lucyferem :(
 • @Zorion
  5* Ave.
 • @
  Jeśli Autor jest księdzem (pewne inne komentarze i notki na to wskazują), to daj Boże takich więcej.

  Rolą pasterzy jest dbać o swoją "trzódke". Tylko kłopot, że "pasterze pasterzy" raczej dbają o "wilcze" interesy.
 • @
  Są ludzie, którzy mają wszystko, a nie potrafią się cieszyć z niczego i są ludzie, którzy mają mało, a cieszą się, że mają najważniejsze:
  życie !

  https://pbs.twimg.com/media/DmZO5XbWsAAQ5-k.jpg
 • @roux 21:51:08
  Dzięki roux za słowa otuchy:)

  miłego wszystkiego
 • @wk..ny 21:54:03
  He,he,he,he.....jakim tam ksiundzem
  Panną była dziecko miała, ale co to , to nie !

  pozdr
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:57:36
  Dzięki za komentarz Panie Krzysku, ten patriotyzm zawsze się gdzieś chował przy kościołach. To nie jest tak jak niektórzy tutaj piszą o antynarodowym charakterze K.K. to nie jest tak do końca. Rzeczywiście obawy budzą zachowania władz, ale w samych dołach jest po Polsku .

  pozdrawiam
 • @Husky 10:45:15
  Tak, Husky ja to znam, człowiek potrafił się cieszyć z byle czego. Gdybym wtedy nagle dostał co mam teraz , to oszalałbym ze szczęścia. Nasze dzieci cieszą się coraz mniej, a mają lepsze rowerki.

  pozdrawiam
 • @Repsol 21:54:25
  dzięki- Ave!
 • @Zorion 18:30:57
  Dzięki
  A tu odnośnie dzieci takie coś
  8-))))))))

  https://pbs.twimg.com/media/DmYxBE1WwAAW_AG.jpg


  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031