Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 1609 komentarzy

Wkrótce dożynki w Galicji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tyle wolności ile własności

Żniwa, żniwa i po żniwach. Tylko czasami gdzieś z przeszłości dolatują z wiatrem odgłosy krzątaniny na polach, wycie maszyn do młócenia, wrzaski dzieci i warkot traktorów. Obrazy z przeszłości zacierają się w pamięci, te obrazy ciężkiej pracy na roli, biedy i marzeń ludzi o lepszym życiu.

I nadszedł czas spełniania marzeń, nadeszły dla wielu chłopów i chłopo- robotników te wymarzone spokojne czasy, radość, chęć życia i wciskający się w każdy zakamarek wsi dobrobyt. Nagle życie stało się łatwe, przyjemne, bez harówki od rana do nocy w polu i na gospodarce. Już nikt nie wraca do domu późnym wieczorem, wycieńczony, ze spaloną, piekącą od słońca skórą i powbijanymi w ciało ostami.

Potrzebujemy jedzenia siadamy do samochodu, obniżamy temperaturę na klimatyzacji, bo jest za gorąco i za chwilkę jesteśmy w market - spiżarni, gdzie jest każde jedzenie.

Już mało kto ma zapasy żywności z własnej uprawy, mało kto hoduje coś, wszyscy kupujemy. Kupujemy i jemy płody obcej ziemi. Pamiętam te piwniczki pełne ziemniaków, buraków, jarzyn, kompotów, obowiązkowo beczka kapusty. Na strychach wędliny i zboże, a przychówek biegał po podwórkach lub był zaparkowany w oborach. Pamiętajmy też że ten niby biedny chłop na swojej ziemi był w stanie utrzymać niejednokrotnie dużą rodzinę, to było jego przedsiębiorstwo, jego własność, jak się mówi : „ Tyle wolności ile własności „

Jednak obecne czasy są dużo lepsze i wygodniejsze, i mam nadzieję że rozwój dobrobytu będzie postępował nadal. Mówiąc dobrobyt mam na myśli możliwość zaspokajania potrzeb i możliwość rozwoju. Nie myślę tutaj o bogactwie, bo ono wymaga otoczenia biedą. Wolność i swoboda przynajmniej w zakresie dóbr materialnych i możliwości przemieszczania dla wielu są coraz większe, z drugiej jednak strony zbytni entuzjazm może być złym doradcą. Przypomniała mi się tak prawdziwa historia trochę adekwatna to rzeczonej treści:

Mój sąsiad Pan Heniek parę lat temu przejął się bardzo przekazem telewizyjnym, dotyczącym nowego unijnego prawa ochrony zwierząt . Konkretnie Panu Heńkowi utkwił przekaz, że pies nie może być uwiązany na łańcuchu krótszym niż 3 metry. Pan Heniek czym prędzej poszedł zmierzyć łańcuch swojego homeguard. Pomiar wykazał że łańcuch jest zdecydowanie za krótki, więc sąsiad udał się do sklepu żelaznego i kupił aż 4 metry nowego pocynkowanego, błyszczącego łańcucha. Natychmiast zamontował łańcuch do budy z jednej strony i do psa z drugiej . Jeszcze raz popatrzył z zadowoleniem na komplet ( psa, budę i łańcuch) i poszedł do domu oglądać telewizor. Jakiż dramat przeżył pan Heniek rano następnego dnia gdy zobaczył swojego poddanego wiszącego nieruchomo na płocie siatkowym po drugiej stronie . Biedne psisko tak się zachłysnął większą wolnością i że aż przeskoczył płot, ale zawisnął w połowie i się udusił.

Cóż prawa i regulacje unijne nie gwarantują pełnej wolności, szczęśliwości i bezpieczeństwa , działają tylko do pewnego zakresu długości łańcucha , poza tą długością mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Niestety to dzieje sie na polskiej wsi, która do niedawna była samowystarczalna, a wrazie draki stanowiła wsparcie dla miasta. Pamiętam te pielgrzymki miastowych na wieś po mięso i jego przetwory. Płacili dobrze, nawet chcieli więcej, ale my tu w Galicji honorowi ludzie. Teraz gdy przyjadą nawet ze złotem to my nie bedziemy miastu w stanie pomóc bo sami nie mamy  zapasów zywności. Ja osobiście uwazam że sytuacja jest groźna i ze swojej strony staram sie tu na samym dole jakoś uświadamiać chłopów, ale  jak grochem o ścianę... trudna jest walka z systemem wrogim Narodowi Polskiemu. Oni maja takie środki i mozliwości że wszystko wymięka poza mądrością , rozumem i wiarą.

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Kurde no... nie zdążyłem pierwszy dać 5* ;-)

  Pozdro!
 • @ Autor
  "Teraz gdy przyjadą nawet ze złotem to my nie bedziemy miast w stanie pomóc bo sami nie mamy zapasów zywności."

  Kiedyś na CW24 powiedzieli, że nawet obornik się sprowadza do Polski z... Holandii.

  Do bani.
 • @Jasiek 19:55:14
  thx :)

  pozdrowił
 • Autor, jak zwykle w świetnej formie
  Rewelacyjna notka 5*, naszło mnie dziwne skojarzenie; pamiętam z dzieciństwa żarty z tow. Wiesława, cytaty, które po latach przestają być śmieszne:
  "każda wywieziona w pole fura gnoju, to śmiertelny cios w samo serce zachodnioniemieckiego imperializmu" - w obliczu możliwego, szantażu ze strony wrogów naszych, tow. Wiesław wydaje się mądrzejszy niż nam się wtedy wydawało

  Pozdrawiam
 • @roux 20:35:34
  he,he,he... z tym gnojem ( nawozem) wcale nie było głupie.

  pozdrowił ziomala :)
 • @roux 20:35:34
  gdyby ktoś nie znał tow. Wiesława

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Wladyslaw_Gomulka_1967.jpg
 • Bardzo trafne, chociaż smutne, nie tylko ze względu na psa!!
  A tu jeszcze smutniejsze!
  https://youtu.be/CLbJHRJTMbk

  Jeszcze był jeden aspekt ważny na "tamtej" wsi ,w kraju którego ponoć nie było!
  Ludzie żyli w społeczności ,pomagającej sobie wzajemnie,którą sami organizowali,była to raczej wielka rodzina.
  Pomagali sobie, chodzili do siebie na święta, jak było w którymś domu "świniobicie" to najblizsi sąsiedzi dostawali miedniczkę kiełbasy, kiszki, pasztetówki.
  "Do młocki" , wykopków ziemniaków,czy budowy domu schodzili się też sąsiedzi.
  Po robocie był wspólny posiłek i "flaszka" na przemycie gardziołka.No i pogaduchy letnie do północy.Polityka, sprawy rodzinne, rady co robić jak były kłopoty.
  Nie było możliwe ani dopuszczalne, nie okazać szacunku starszym czy nauczycielom.
  Oczywiście wszyscy wiedzieli co piszczy w trawie u sąsiada,ale nikt nie umierał samotnie, nie niepokojony przez tydzień przez żywego ducha,.
  Była "społeczność.
  I wieś nas żywiła jak było cienko,woziło się pół bagażnika mięsa, przerabianego potem w domu, jajka, ziemniaki, jarzyna, serek biały itp.

  Życie tam tętniło, piało, ryczało, pachniało czasem kwitnącymi drzewami, świeżo pieczonym chlebem a czasem gnojem na polach.
  Było sobie życie.

  Dzisiaj zamawiam jajka miesiąc wcześniej, bo gospodyni ma 10 kur dla siebie i musi "pozbierać" dla mnie te 40jajek od ciotek z sąsiedniej wsi.
  Teraz musi być duuuużo, wincyj, wincyj, za wszelką ceną ,musi być pola z 500ha, duuuże fermy i farmy.Jak w Hameryce.
  Monsanto, Rundap, mączka rybna z antybiotykami dla kur, kaczek i gęsi.Żeby rosły "szybciej" i duuuże.
  Żeby można było szybko wziąć "piniondze". Kiedyś będą żreć te pinondze!~!
  A jak wam się nie podoba to kupimy na polski rynek od Ukrainy "wzbogacone" w syf jeszcze bardziej!!!
  Naprawdę brońmy polską wieś,te nieduże gospodarstwa, bo one kiedyś mogą uratować nam życie!!Kupujmy od naszych rolników co się da!

  W sklepach sprawdzajmy kody!!POLSKA to 590!!!
 • @trojanka 21:59:27
  http://jarzyny.blogspot.com/2015/09/wykopki-i-bekit.html
 • @trojanka 22:18:34
  https://youtu.be/eYCMbf2RffQ
 • Alians polsko-włoski.
  Zwolniłbym tego szefa kuchni dyscyplinarnie.

  https://pbs.twimg.com/media/DlxvIdiX0AAHMcH.jpg
 • Autor; 5*
  Przypomniałeś mi i czasy i przywołałeś obrazy szczęśliwego, acz mozolnego dzieciństwa :)) Też w Galicji....

  Pzdr.
 • Nie możliwa jest walka z systemem Boga na Ziemi.
  System podziału w Trójcy świętej jedyny należy do Boga.

  Na Ziemi rządzący, chcą być bogami, ale przez domniemaną równowagę trójki, zamiast demokracji mamy dyktaturę domniemanych bogów.
 • @trojanka 21:59:27
  Tak było i jest jak piszesz.Tylko wtedy gdy tacy ludzie jak tutaj na neon zaczną pomagać Polakom w swoich najbliższych rejonach, to powolutku , powolutku...

  pozdrawiam pięknie
 • @via vitae 06:49:37
  Najpiękniejsze miejsca w Polsce, a ludzie honorowi...

  pozdr.
 • @goodness 14:24:56
  Masz rację, dla nas słabszych musi być dodatkowe podparcie, zawsze stoły miały cztery nogi, a stół najważniejszy w domu.

  pozdrawiam :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031