Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 1609 komentarzy

Duch Bieszczadów , ruski czołg i śpiewająca kolejka leśna.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

" Tyle wolności ile własności "

Bieszczady witają nas deszczem, moja kochanka Toyota RAV 4 wybłocona jak nigdy, z rynny naszego domku zrobił się prawie wodospad, ale jest ciepło.

Siedzę na werandzie , w kuflu pieni się właśnie nalane „bies-czadowe” ciemne mocne piwo, przestało lać , lasy parują . Dzikimi lasami Duch Bieszczadów wędruje w ciepłej mgle , schodzi do ogrodów, wciska się pod strzechy domów, zagląda do naszych snów.

Duch szepcze – „To miejsce dla wolnych ludzi, tutaj nikt za niczym nie goni. Wy topielcy z bagien, którzy zabłądzili w te strony wracajcie na bagna do innych topielców”-

Znowu leje , Ustrzyki Górne, prawie koniec Polski , na wzgórzu mały klimatyczny kościółek, zaglądam tu co roku po „wskazówki”. Wyciągam z pudełka wąska karteczkę z przekazem, czytam : „ Przeciwstawmy się zniszczeniu naszego narodu. Walczmy w obronie naszego narodu i świętości 1 Mch 3.43” . Jestem dumny z tego przekazu i czuję się jakoś inaczej niż zawsze , jestem podbudowany.

W centrum Baligrodu ruski czołg nadal pilnuje historii i jeździ po całej Polsce na zdjęciach turystów. Wracamy do stolicy Bieszczadów Cisnej , po drodze jak zwykle zatrzymujemy się w Jabłonce. Tutaj ZONK , wiatr toczy puszkę po coca-coli w miejscu gdzie stał generał Świerczewski , jakiś sześciolatek pyta tatę gdzie jest ten pomnik co to obiecał pokazać, tata coś tam odburkuje na odczepne. Dwadzieścia metrów dalej głaz skalny wskazujący miejsce w którym zginął generał , kamień spaskudzony farbą że dla kogoś kto nie wie co to jest, może służyć do wszystkiego, zresztą wokół pełno porozrzucanych białych chusteczek higienicznych. Jeszcze pozostał duży parking , kiosk z pamiątkami i przydrożny grill bar , ludzie zatrzymują się tu, bo zawsze tu przystawali.

W Dołżycy Bieszczadzkie Rokowisko, jedziemy Bieszczadzką Kolejką Leśną z Cisnej - przewóz gratis. Piękna impreza z bieszczadzkimi szczytami w tle i całkowitym zaćmieniem księżyca po przeciwnej stronie sceny. Wspaniałe polskie grupy rockowe ( cztery Szmery , Ornette , Perfect ) odwalają kawał dobrej polskiej roboty. Duch Bieszczadów jest chyba zadowolony i wsłuchany w polski rock, uśmiecha się przyjaźnie we wspaniałym zachodzie słońca i daje gratis pokaz pełnego zamienia księżyca, następne takie będzie chyba za sto lat. „ Jeszcze nie umarłem” śpiewa Markowski na wejście. Duch Beskidów i ze dwa tysiące szukających odpoczynku, wytchnienia i sensu życia Polaków klaszcze z podniesionymi rękami .Na telebimie obraz pracującego serca ludzkiego, jakiś chłopak wymachuje biało- czerwoną małą chorągiewką , odczytuję przekaz – żyjemy. Markowski ciągnie dalej…. „Jak lekarstwo sączę dżin Obok wychowawca kij Uczy nas jak trzeba żyć Jak brunatno szarym być…”

Piwo leje się strumieniami , jak na taką imprezę jest wyjątkowo tanie tylko 5 złotych. Powrót bezpłatny przed północą kolejką leśną do stolicy Bieszczadów Cisnej , najpierw wzajemne poszukiwania się po całym składzie, nawoływania , migotanie latarek i ruszamy. Ktoś tam zaczął śpiewać „ nie zamieniaj serca w twardy głaz…. „ i poszło na cały skład, wszyscy w oparach piwa śpiewają przeboje Perfectu a kolejka tempem bieszczadzkim godnie zmierza do Cisnej. Jakiś młody trzeźwy sympatyczny chłopak o niesłowiańskich rysach siedzący naprzeciwko mnie , co chwile próbuje przeszkadzać wrzucając 100 Lat ! . -Ma Pan trochę racji – odpowiadam - 100 Lat to na razie, a będzie więcej, nie bierze Pan pod uwagę że nie wszyscy w leśnej kolejce są pijani – dodaję Chłopak patrzy na mnie i odpowiada– Ważne kim jest maszynista - Tutaj jest tylko jeden tor i mamy problem, jedziemy w górę lub w dół – uśmiecham się do młodego człowieka.

Pomnik w Cisnej dorobił się nowej tablicy, nie wiem czy dzięki tej tablicy przetrwał, bo po co tablica z 2017 roku na starym pomniku, nie pytałem . Wiadomo na Urzędach wszędzie biało – czerwone, ale oni to wywieszają z przykazu, cieszy że na wielu prywatnych budynkach i w ogrodach widać nasze narodowe.

Mogą próbować przejąć naszą narodową kolejkę leśną dla spacyfikowania Polaków Narodowości Polskiej, mogą spróbować tego samego co zrobili ze solidarnością. Kolejka Solidarność miała zawieść robotników do własności i dobrobytu , a zawiozła do fabryk panów jako tanią siłę roboczą i porozwoziła Polaków po całej Europie jako parobków .

A na szlakach bieszczadzkich jak w życiu, jedni wędrują dla zdrowia i przyjemności inni chcą wejść jak najszybciej i jak najwyżej .

Wracamy , teren zabudowany , wyprzedza nas motocyklista w odblaskowej żółtej kamizelce, ku…wa policja! … , mam na liczniku 70. Wpatruje się dokładniej, na kamizelce chłopak ma napis „Polska „ – ulżyło, jedziemy dalej .

KOMENTARZE

 • 5* - Elżbieta Dzikowska, światowa podróżniczka, najbardziej ukochała Bieszczady
  Także miałem w Bieszczadach swoją przystań, w Polanie nad potokiem Czarnym. Znajomy, przedwojenny harcmitrz Polski, stworzył uroczysko pod wdzięczną nazwą "Czarnohora" z domkami "Howerlą" i "Popem Iwanem". Każdy mógł tam nocować w zamian za niewielką pomoc w utrzymaniu stanu technicznego budynków.
  Znajomy jest już śp., a po uroczysku nie ma dzisiaj śladu. W swoim domu mam z tamtych czasów i stron pamiątkę: czereśniowe schody.

  https://programwps.files.wordpress.com/2018/07/img_0970-1024x723.jpg

  Ten bar, "Bar pod Otrytem" nazywaliśmy barem u Żyda. Właściciel nie był Żydem, ale troszkę oszukiwał na piwie - chrzcił je wodą. I choć właściciel baru jest także już śp., to nazwa baru się przyjęła i nawet nasze hasło: "nie ma jak u Żyda. Wstąp turysto, a wyjdziesz na czysto".
  Kiedyś musieliśmy z tego baru szybko się ewakuować, bo wśród piwnej braci zawrzało, gdy "Żyd" zamknął wodopój z powodu naszego protestu w kwestii chrzczenia piwa wodą - sytuacja była bardzo niebezpieczna.
 • autor
  Świetny reportaż, czuję jakbym tam był 5*
  Pozdrawiam
 • Jak wjeżdżamy do Baligrodu,
  konkretnie do rynku, od razu głowy w prawo, czy T-34 jeszcze stoi na postumencie, czy już nie.
  A tak ogólnie, proponuję przy okazji zwiedzić Baligród - Bystre: jest (jeszcze) kilka pomników czy postumentów upamiętniających zbrodnie upa na mieszkańcach, jest też cmentarz wojenny na którym spoczywają żołnierze polscy i radzieccy, jest też ciekawy cmentarz żydowski dla zainteresowanych.
  Jest też niedaleko góra do zdobycia - Chryszczata - jest tam stary cmentarz niemiecki, wojenny z czasów I WŚw, na szczycie krzyż papieski, był tam Karol Wojtyła, są też cząstki umocnień szpitala banderowców i bunkrów.
  Duch Bieszczadów, CZUWA, mam nadzieję!
 • @roux 23:31:23
  Dzięki roux - ziomal to ziomal, ale Ty czujesz temat i to jest wielkie .

  pozdrowił
 • @lorenco 02:50:47- thx
  Dzieki za komentarz i za cenne informacje w temacie miejsc historycznych.
  Kopiuje to info i na następny rok spróbuje tam dotrzeć - jak Bóg da.
  pozdrawiam pięknie
 • @Rzeczpospolita 16:28:33
  Jest klimat, klimat polski to się czuje. Zdecydowana większość, która tu zagląda to rasowi Słowianie, wiem bo obserwuję.

  pozdrawiam
 • @Zorion 19:36:18
  To prawda.
  Bo prawdą jest też i to, że mieszkają tam Słowianie - gościnni, serdeczni, przyjaźni.
  Gdy zdarza mi się, choć ostatnio coraz rzadziej, zajrzeć do Polany (niedaleko Chrewtu nad Soliną), a przyjeżdżam późnym wieczorem, zaraz schodzą się znajomi pogawędzić przy gorzałce - co tam w "wielkim świecie" słychać?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031