Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 1609 komentarzy

Digital PLN

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najważniejszy wygrywa i zabiera wszystko, reszta to dekoracja.

Jak pisał zacny bloger Nikander jest zezwolenie na Bitcoina i tworzenie piramidy finansowej, w której Polacy już utopili 6 mld złotych, nie wspominając o opadatkowaniu transakcji. Czyli jak jest zezwolenie żeby działa sie chuj..nia to dzieje sie chu...nia.

Epizod 1

Puls Biznesu donosi, że Polska zainteresowana jest wprowadzeniem własnej kryptowaluty narodowej – Digital PLN (dPLN). Za jej opracowanie odpowiada Polski Akcelerator Technologii Blockchain pod kierownictwem profesora Krzysztofa Piecha. Nowa cyfrowa waluta ma być bardzo szybka, bezpieczna i pozbawiona cech spekulacyjnych. To ostatnie ma być możliwe dzięki powiązaniu dPLN na sztywno z kursem złotego. Tym samym 100 zł powinno odpowiadać dokładnie 100 dPLN, o ile oczywiście taki przelicznik zatwierdzi rząd. Według prof. Piecha, Digital PLN powinien być ciekawym rozwiązaniem ze względu na bardzo tanią infrastrukturę wymaganą do jego obsługi. Co ważne, nie jest to tylko koncepcja, bo podstawowa wersja dPLN już istnieje. Za około dwa tygodnie na warszawskiej Uczelni Łazarskiego mają rozpocząć się testy gotowej wersji oprogramowania. Zespół prof. Piecha będzie w międzyczasie pracował nad usprawnieniem kodu, w tym dodaniu takich opcji jak choćby warunki umowy lokat i kredytów. Nad legalnością nowej kryptowaluty w świetle prawa polskiego i europejskiego czuwać ma wielu doświadczonych prawników. Korzystanie z dPLN będzie wymagało od użytkowników podania ich tożsamości – nie ma mowy o anonimowych transakcjach. Prof. Piech ujawnił, że do zatwierdzania wszystkich operacji wykonywanych przy użyciu narodowej waluty wykorzystywany będzie tzw. dowód stawki. Transakcje zatwierdzane będą więc przez użytkowników posiadających najwięcej jednostek kryptowaluty. Jak wspomnieliśmy na początku, dPLN ma być naprawdę szybkie. Początkowo realizacja transakcji za jego pomocą ma trwać około minuty, ale Polski Akcelerator Technologii Blockchain zamierza skrócić ten czas do sekundy, przy użyciu aplikacji na smartfony i techniki lightning network. Czekamy na dalsze informacje dotyczące projektu i decyzję rządu, który musi wyrazić zgodę na wprowadzenie dPLN na rynek.

Epizod 2

Oświadczenie Ministerstwa Cyfryzacji ws kryptowalut W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce. Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami. Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dlaPolskiego Akceleratora Technologii Blockchain.

Źródło https://pclab.pl/kom90950.html

KOMENTARZE

 • Autor
  Swoje oświadczenie wydał również Narodowy Bank Polski przypominając, że jest jedynym organem w Polsce emitującym pieniądz i nie prowadzi żadnych prac związanych z utworzeniem narodowej kryptowaluty.

  Zgodnie z art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z art. 31 i 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim , znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Są one prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

  Narody Bank Polski nie prowadzi prac nad emisją tzw. waluty cyfrowej banku centralnego.
 • :))
  ...najbardziej mnie śmieszy przydomek "krypto" :)))))...brzmi to tak jak opowieści z krypty :))pozdr
 • @Husky 19:34:05... NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza....
  Zawsze , gdy czytam to zdanie, zastanawiam się , co Autor(zy) Konstytucji mieli na myśli?

  Może powinno być "opowiada o wartości..." ?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031