Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 1609 komentarzy

Kombinat Strachu i Chciwości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest. Goethe

Procedure and Protocol

Target – human being

Strach tańczy z Chciwością, z ciętej stali płynie piekielna muzyka, wkoło niewolnicy walą młotami w jej rytm. Kolorowe wykresy, mruczące komputery, złote iskry łuków spawalniczych , zapach palonej stali i ciepłego papieru z drukarek wypełniają przestrzeń. Kombinat pracuje, przetwarza materię na obraz i podobieństwo wyobrażeń rezydentów. Wytrącona entropia wzbija się ku wierzchołkom złotych gór, chciwość rozsypuje przynętę na podłogę.

Chciwość i Strach właściciele kombinatu , dobrze się rozumieją i uzupełniają. W kombinacie niewolnicy wielbią swoją Panią i boją się Pana , wykonują ich wyobrażenia , jedni z chciwością ,drudzy ze strachem, większość jednak ze strachliwą chciwością . Wgrany przez pokolenia program podstawowy niewolnika kombinatu jest prosty: dbać o ciało, karmić je i przedłużać jego istnienie. Na grobach naszych przodków nasze groby, taki program, taka przyszłość.

Rysują się trzy klasy wolnych niewolników w Kombinacie Strachu i Chciwości, są to: strachliwi chciwcy, strachliwi i chciwcy.

Strachliwego chciwca poznać można po tym że, gdy uczyni odstępstwo od procedury , to przyłapany bez zmrużenia oka zwali winę na innego niewolnika , najczęściej strachliwego. Po za tym strachliwy chciwiec ma bardzo silną motywację i parcie w kierunku zostania chciwcem. W większości przypadków jest to egzemplarz złapany na przynętę w sieć lichwiarza, w tym przypadku jest skrajnie zdeterminowany i niebezpieczny.

Strachliwy poddany rzadko naruszeń się dopuszcza, gdyż nie ma odwagi aby być chciwym w czynie, pozostaje więc chciwcem w wyobrażeniach swoich (sympatyk loterii, horoskopów, …) , gdy jednak zostanie przyłapany próbuje kłamać ,ale się przyznaje zaraz i potem cierpi że chciał oszukać system i zmienić swój stan. Strachliwi poddani są w kombinacie lekceważeni, popychani i wykorzystywani do najgorszych niewdzięcznych funkcji oraz najgorzej opłacanych zajęć.

Chciwcy zaś to najbardziej postępowa grupa w kombinacie ( mają niski poziom strachu) , to w ich rękach jest nadzór, to urodzeni zarządzający, kierujący, wytyczający kierunki . Chciwiec przyłapany na odstępstwie jest rzadko, gdyż niegodziwości dopuszcza się tylko w ramach działań korygujących do procedur . Chciwiec organizuje się w sekty wzajemnego wspierania się w chciwości. Chciwiec traktuje strachliwego lepiej niż strachliwego chciwca, nawet czasem organizuje pomoc dla niego i czasem go lubi ,gdyż strachliwy nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia .Jednak wbrew pozorom strachliwy nie jest tak bezpieczny jak się wydaje. Strachliwy doprowadzony do skrajnego strachu potrafi być nieobliczalny w stosunku do innych strachliwych , lub innych nad którymi dostanie władzę, gdyż niewolnik , który nie ma nic do stra¬cenia, bywa groźny.

Wieczorem wolni niewolnicy wszystkich klas zasiadają przed ołtarzykami, z ołtarzyków wylewają się migotliwe strumienie chciwości i strachu. Pora karmienia, przynęta rzucona na podłogę , refleksy świetlne wesoło baraszkują na twarzach rezydentów , mózgi napełniają się chciwością i strachem , tak minął wieczór i poranek dzień kolejny.

Kolejny protocol dzienny ląduje w tłustym segregatorze, segregator już jest pełny , półka ugina się pod segregatorem, za niedługo pęknie.

Czy można wyjść ?

Warto posłuchać-  https://www.youtube.com/watch?v=ocyXzK6QK3I

KOMENTARZE

 • ...
  Chciwość i strach.
  Pustynia i ogród.

  Główna Postać, znana z popularnego Przekazu powstałego na początku naszej ery, w kulminacyjnym momencie musiała się zmierzyć jedynie z tymi dwoma siłami.
  Z chciwością na pustyni, ze strachem w ogrodzie.

  Podobno dał radę.


  pozdrawiam,
 • @lukucjusz 21:36:47
  Pamiętasz swój koment- inspirację .


  pozdrawiam
 • Autor, witaj;
  Świetna notka, 5*

  pzdr
 • @roux 21:54:26
  Wiem . :)
 • @Zorion 21:45:01
  Jeśli to było inspiracją, to miło.
  :)

  https://www.youtube.com/watch?v=q7ZZVJ120A4
 • @Repsol 21:55:20
  Gratulacje również dla Admina za wyróżnienie notki, która jest na poziomie opowiadania "Jeden dzień Iwana Denisowicza" - ja nie żartuję, znam się na literaturze z górnej półki.
  Pozdrawiam
 • @roux 21:54:26
  Thx

  Pozdrawiam
 • Pięknie napisane.. masz Talent
  Ja nie pasuję do systemu, nie chcą mnie w korporacjach..
  Staję po stronie strachliwych mówiąc im o prawie pracy i przepisach BHP.
  Gardzę strachliwymi chciwcami co to za 100zł premii są w stanie zrobić największe świństwo.
  Chciwcy natomiast boją się mnie, że zburzę system i robią wszystko aby pozbyć się mnie.

  Chciwcy jednakowoż są także strachliwi, bo odpowiadają utratą stanowiska przed właścicielem kombinatu, a to oni najczęściej mają kredyt we frankach..

  Strach przed utratą pracy napędza spiralę patologii w firmach, ja tego strachu nie mam, nie mam nic do stracenia.. nie ta to inna firma..

  Jestem Spartakus.. niestety korpo niewolnicy nie są gladiatorami.. ze strachliwymi systemu nie zmieni się.. pogodzić się ciężko, ale taka smutna prawda :(

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 10:04:37
  Dziękuję za budujący komentarz, to dla mnie zaszczyt.


  pozdrawiam
 • @wk..ny 10:04:37
  "Ja nie pasuję do systemu, nie chcą mnie w korporacjach.."

  Biedactwo, nikt Cię nie lubi? ;-))))))))))))

  "nie ta to inna firma.."

  Jak tam wyjazd do Norge? Klei się coś?

  Powodzenia!
 • @roux 23:38:14
  "ja nie żartuję, znam się na literaturze z górnej półki."

  Zaraz tam "górna półka" - Zorion "trochę" odleciał i tyle ;-) Ale co fakt, to fakt - cholernie wysoko.

  Pozdro!
 • @ Autor
  Cholera, boję się strachliwie myśleć o sobie w takim kontekście...
  Albo chciwcy, albo strachliwi, albo strachliwi chciwcy :-( do du...y z takimi wyborami. Nie masz czasem jakiejś fajnej "klajne ferajne" na podorędziu?

  Oczywiście 5*
 • @Jasiek 19:52:22
  Thx za ocene.

  Pozdr
 • @Jasiek 19:47:46
  No tu jest problem, jeżeli większość jest bezrozumnym bydłem idącym do rzeźni, to ja w ich oczach jestem aspołecznym socjopatą.. a takich nie lubi się ;))

  Strachliwi są jeszcze gorsi niż notka opisuje.. znałem osobiście oraz z przekazów medialnych kilka spraw, gdzie ludzie pracowali po dwa trzy miesiące za darmo, bo polski Janusz biznesu miał problemy, ale obiecywał, że już za chwilę będzie dobrze.. ludzie bali się stracić pracy, w której nie zarabiali.. jakieś kuriozum :(

  W Norwegii zaoferowano mi 9miesięczny kontrakt.. intratny finansowo, ale nie poświęcę dla pieniędzy życia rodzinnego, mam 3letniego synka, który codziennie mówi mi jak bardzo mnie kocha.. nie sprzedam tego za żadne pieniądze. Nie mam noża na gardle, pracuję i żyje lepiej od większości Polaków.. narzekać na ich tle nie mam na co.. tylko wk..wiam się na szklany sufit :(
  Jeszcze co do Norwegii.. tam Somalijczyk ma większe prawa niż Polak.. ogólnie Słowianie są tam gorzej traktowani od Arabów przez rząd.. pojebana politpoprawność zgubi ten kraj.. na ulicach miast niebezpiecznie jak w Szwecji. Wystarczy zastąpienie ropy nową "darmową" energią, a także Tuńczyk jako wymierający gatunek pod ochroną.. to im zostanie turystyka.. nie mają antycznej przeszłości jak Grecja, więc gorzej skończą..

  Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 23:06:26
  "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej."

  Mi przychodzi na myśl dom wariatów - niestety. Ale jeśli w Norge jest jak piszesz, to rzeczywiście lepiej zostać w swoim :-(

  3m się.
 • Dobry artykuł
  Dzisiaj pieniądz zniewala ludzi, poświęcają swoje życie i zdrowie pędząc za potrzebami, których nie potrzebują, wykreowanymi przez marketing.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031